Mağaza Yerleşimi Ve TasarımıMağaza giriş çıkış, bina kolonları, ödeme noktaları katlı mağazalarda asansör ve merdiven yeri, şekli önemlidir. Bunlar değişmeyen yada değişimi zor olan belgelerdir.

Mağaza içi yerleşim planı doğru yapılmalıdır. Ödeme noktası girişte olmamalı, etrafı iyi görebilen, girişten uzak bir noktada sol tarafa yakın bir yerde olmalı.
Müşteri bilinç altında hep sağdan hareket etmektedir.

Kabin ürün yelpazesine göre şekillenebilir. Teseddür giyim satan bir mağazada kabin yeri biraz daha kapalı alan olmalı. Mağazanın en pasif noktasında olması tercih nedenidir.
Gelinlik mağazalarında gelin adayı kendini özel hissetmeli ve bir podyuma çıkması istenmeli.
Ayakkabı mağazalarında oturma yerlerinin rahatlığı ve çocuk mağazalarında kabinlerin çocuk ve anne için yeterli büyüklükte olması gerekir.
Katlı mağazalarda merdivenli ise merdivenin yeri, ölçüsü, rahatlığı özellikle sahanlığı olan merdiven tercih edilmeli. Gelişen teknoloji ile beraber rekabet artmıştır. Mağaza içi yürüyen merdivenler, asansörler çocuklu müşterilerin en çok tercih nedenleridir.

Mağaza Düzeni


Mağaza yerleşim düzeni ızgara modeli, serbest yerleşim modeli, butik modeli olarak üç başlıkta toplanır.

mağaza raf dekorasyonu

Izgara Modeli: Uzun ve paralel olarak dizilir ve geçiş yoktur. Genelde süpermarket tarzında olan mağazalardır.
Serbest Yerleşim Modeli: Asimetrik olarak düzenlenen mağazalardır. Büyük mağazaların içinde yer alan küçük butik düzen şeklidir.
Butik Model: Tüketicilerin mağazayı daha fazla gezmelerini sağlamak bu tasarımda esastır. Tüketicilerin olabildiğine çok dolaşması ve bütün girişleri kullanması genel amaçtır. Geçişler kilimdeki içerik gibi döşenir. Tüketici her yeri ziyaret ederek yoluna devam eder.