Mağaza Dış Cephe Tasarımı yapan firmalarÖncelik dış cepheden başlar. Tüketicinin ilk dikkatini çeken yer, mağazanın dış görünümüdür. İlgi uyandırması durumunda onu mağazanın içine çekmesidir. Mağazanın dış tasarımı, imaj açısından en önemli faktördür. Dış tasarım yapılırken dikkate almamız gereken öncelikler vardır. Çok lüks gösterişli bir dış cephe mi? Yoksa ortalama çevreye uyumlu marka, sembol mü? Binanın yapısı, dış cephesi, giriş çıkışları, isim tabelası ve vitrinler müşteriler mağazaya ilk vardıklarında onları etkileyen unsurlardır.

Mağaza cadde mağazası olması halinde caddenin genişliği, yapısı ve ışık almasına dikkat edilmelidir. İsim tabelası anlaşılır, hafızada kalıcı telaffuzu kolay olası gerekir. Cadde de ise insanların rahat okuyabilmesi için hafif öne doğru açılı olması, ışık almıyorsa ışıklı olması gerekir.

Akıllı perakendeciler mağazasının dışını çok iyi kullanmaktadırlar. Dış cephe uygunsa mağaza dış cephe tasarımının reklam aracı olarak kullanılması doğru olanıdır. İç ve dış kapı entegrasyonu yani trend mağaza tasarımı içinde duvarların, vitrinlerin, kapıların ve girişlerin en iyi şekilde ele alınması lazım. Perakende faaliyeti, sağdan içeriye doğru gösterir.

Mağaza dış cephe tasarımı için üç temel materyal önemlidir. Bunlar maliyet, görünüm ve elverişlilik olarak sıralanır. Tasarımcı için ayrılan bütçe önemli faktördür. Bunlar yerel yerleşim düzenlemelerine göre AVM’nin standartlarına göre düzenlenmektedir.

Güney iklimde doğal sıva ve boyalı ahşap kullanılması uygun olup, don ve buzlanma gibi durumlarda uzun süre dayanmaktadır. Dış cephede kullanılacak materyallerin seçiminde bakım ve dayanıklılık önemli faktördür. Ahşap güzel ve özgün olmakla birlikte düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar. Pirinç ve bronz materyaller de zarif görünümlü fakat parlaklıklarını koruyabilmek için düzenli olarak parlatmaya ihtiyaç duyarlar.