Mağaza vitrini 1970 – 1980 lerin başında mağaza dekorasyonu için önemsiz görülüyordu. Maliyetler ve enerji tasarrufu daha önemliydi. Ürün sunumuna yoğunluk verilmekteydi. 1980 – 2000 yıllarında daha büyük iç vitrinler, cam, akvaryum vitrinler ön plana çıktı.
Günümüzde ilgi vitrinler üzerinedir. Moda gibi evrensel geçerliliği olan bir sektörde büyük mağaza zincirleri vitrin tasarımları ile bir biriyle rekabet içerisindeler. Kurumsal mağaza vitrinleri tek tip vitrin düzenlemesine gidiyor.

Mağaza Raf Dekorasyonu

Sezon başlarında ciddi vitrin düzenlemeleri, sezon içerisinde çabuk değişen trend ürünlerini segilemek için en az iki ile on arasında düzenleme yapma durumundadır. Bunları yaparken uzman kişilerden destek alınması renk uyumu, vitrin düzeni ve aksesuarlarla bütünleşip tüketiciye sunulması gerekir.

Mağazacılıkta yeni trend kendi ortamını yaratan, arka planı kapalı vitrinler yerine arkası açık mağaza dekorasyonunu oluşturan takoz dikmeler kullanılmaktadır. Mağaza giriş çıkışları küçük metrekareli dükkanlarda kaydırmalı vitrinler kullanılır. Müşterinin rahat hareket edebileceği şekilde güvenlik önlemleri dikkate alınarak mağazanın konseptine uygun şekilde tasarlanması gerekir.

Mağaza Konsepti


mağaza dekorasyonuMağaza tasarımı imaj yaratmada önemli bir etmen oluşturur. Hedef kitlesinin önceliklerini, isteklerini, beklentilerini anlamak ile başlamalıdır. Mağazanın içinde vurgulanmak istenen imajla dışındaki imaj uyum içinde olmalıdır. İçeri giren müşteri kendini rahat hissetmeli, mağaza atmosferi tüketiciye cevap vermeli. Mimari karakter ve dekoratif stil hem dışarıda, hem içeride kullanılmaktadır. Stil tüketici için bir görsel izlenim yaratır. Yapılacak tasarım mağazaya bir karakter vermeli. Bununla beraber ürünleri donatılar modeller, aydınlatma, duvar ve zemin kaplamaları, vitrinler ve içsel görsellerin her biri rahat satış atmosferi yaratacak şekilde kombine edilmeli, mağaza imajını ifade etmelidir.

Günümüzde mağazalar esnek yapıda düzenlenmektedir. Mağaza tasarım klasiği değiştiğinde mağaza ürün düzeni de değişir. Bu nedenle perakendeciler bunu göz önüne alarak esnek yapıda bir dizayn oluşturur. Ürünlerin rahat hareketinin sağlanabilmesi için ayarlanabilir panolar kullanılmalıdır.