Mağaza demek, sektörün fark etmeden ürünü perakende olarak müşteriye sunduğu mekandır.
Mağaza açmak için ön planda iki faktör önemlidir:

  1. Mağaza sektörünün ne satacağına karar vermesi.
  2. Nerede mağaza açılacağına karar vermesi.

mağaza tadilatı

Alsancak’ta yaş ortalaması otuz ve üzeri eğlence yerlerinin merkezi bir yerde çocuk mağazası açmak gibi daha da ileri gidersek “müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi” nerede ne mağazası açılacaksa ona göre iyi analiz edilmesi gerekir.

Bir sonraki aşama, mağaza açılacak yerin sosyal yaşantısı, kültürü, giyimi iyi etüd edilmelidir. Son dönemlerde bir AVM furyası aldı başını gidiyor. Özellikle anadoluda AVM kapalı fast food yeri olarak geçmekte ve alış veriş için AVM’deki mağazalar fazla tercih edilmemektedir.

I. AVM ortamı
II. AVM kaliteli ve düzenli mağaza demek.

Pahalı olma kaygısı en önemlisi mağaza içinde yardımcı olunması. Çünkü halkımızın çoğu düzenli mağazada ürün bakmaya karıştırmaya korkar. Özellikle anadolu ve kırsal kesimde, daha çok Pazar mantığı ile hareket eder ve o tip mağazalarda kendini rahat hisseder. Bir de fiyatlarda yardımcı (pazarlık) oluruz derlerse tercihleri o yönde olur.

Nerede hangi ürünün nasıl satılması gerektiğini iyi bilmek ve analiz etmek gerekir. Her ürünün sergilenme düzenlenme şekli ve yeri vardır. Açtım oldu yaptım oldu algısını yıkmak gerekir.

Cadde mağazası açılacak ise; Caddede insanların yürüyüş yönü, mağazanın güneş alması ve etrafındaki ürün çeşitleri gibi kriterler dikkate alınarak mağaza açılmalıdır. Elektronikçilerin olduğu bir caddede iç giyim açılması ne kadar doğru… Yada kuyumcular çarşısında butik açmak… AVM de açılacak ise giriş, asansör, yürüyen merdiven katlarda satış mağazalarının yerleşimleri, ürün çeşitleri bunlar çok iyi düşünülmeli, analiz edilmeli ( Etüd edilmeli). Yukarıda sıraladığımız bilgiler mağaza tutmadan önce dikkat dilmesi gereken başlıca bilgilerdir. Bunların yapılmasından sonra ise, sıra mağazaya geldi.